fot. PAP/Paweł Kula

Resort sprawiedliwości przekazał do KPRM projekt ustawy gwarantujący wzrost wynagrodzeń pracownikom sądów i prokuratur

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o pracownikach sądów i prokuratur, który zagwarantuje wzrost wynagrodzeń.

Jednocześnie przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości stoi miasteczko namiotowe pracowników prokuratury i sądów. Protestujący domagają się wzrostu płac o 1150 zł.

Przepisy zaproponowane przez resort przewidują między innymi wprowadzenie dodatku wielkomiejskiego i mnożnikowego systemu wynagrodzeń.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił uwagę, że w ostatnich kilku latach wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur wzrosły średnio o 700 zł. Przyznał, że w dalszym ciągu ta grupa pracowników nie zarabia dobrze.

Wiceszef resortu podkreślił, że po zmianach te osoby będą zarabiały więcej.

– Mnożnikowy system – to jest jedno. Ci ludzie na pewno będą więcej zarabiali. Dwa – przyjęcie, że to będą funkcjonariusze publiczni, czyli z określoną ochroną. Będzie dodatek metropolitalny. Bardzo wiele osób odchodzi z sądów na przykład w Warszawie. Nie jesteśmy konkurencyjni w zakresie wynagrodzeń i dlatego musimy poszukać systemowego rozwiązania – wskazał Michał Wójcik.

Resort liczy na jak najszybsze procedowanie projektu ustawy. Przedstawiciele Sztabu Protestacyjnego Miasteczka Pracowników Sądów i Prokuratury stwierdzili jednak, że w kilku punktach projekt odbiega jednak od wypracowanych przez Zespół założeń. Zapowiedzieli dalszą analizę przepisów.

RIRM

drukuj