fot. flickr.com

Dron nad kancelarią premiera – zatrzymano obywatela Rosji

Warszawska policja wyjaśnia sprawę drona, który w poniedziałek rano latał m.in. w okolicach kancelarii premiera. Zatrzymano jego operatora – obywatela Rosji; jest przesłuchiwany w związku ze złamaniem przepisów z zakresu prawa lotniczego.

Rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz poinformowała, że drona zauważył funkcjonariusz BOR, przebywający na tzw. posterunku zewnętrznym kancelarii premiera.

Informację o nim zgłosił dowódcy zmiany, który zlokalizował operatora. Na miejsce wysłano patrol; operator został poproszony, by niezwłoczne wylądował nim w bezpiecznym miejscu. Osobę tę wylegitymowano i przekazano policji – poinformowała.

Okazało się, że jest to obywatel Federacji Rosyjskiej. „Przyjechał porsche. W samochodzie był pasażer, również obywatel Federacji Rosyjskiej” – dodała. Samochód sprawdzono pirotechnicznie, dron został zabezpieczony.

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział, że z mężczyzną, który kierował dronem prowadzone są „czynności procesowe pod kątem złamania przepisów ustawy prawo lotnicze”. Wyjaśnił, że chodzi o art. 212, mówiący o tym, że nie wolno użytkować tego typy urządzeń, statków powietrznych w strefach objętych zakazem lub ograniczeniami lotu”. Za złamanie tego przepisu grozi do 5 lat więzienia.

O sprawie poinformowana została też prokuratura. TVN24 podało, że sprawę wyjaśnia też ABW. Agencja nie ujawnia żadnych szczegółów.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj