fot. www.ids1980.pl/index.php/wystawy/ksieza-solidarnosci

Gdańsk: Wystawa pt. „Księża Solidarności”

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku otwarto wystawę zatytułowaną „Księża Solidarności”. Jej organizatorem jest Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Wsparcie kapłanów w czasach PRL było ogromne. Otaczali oni swoją opieką Polaków, którzy pragnęli obalić komunistyczny system. Wielu z nich poświęciło swoje życie dla Ojczyzny. „Księży Solidarności” ukazuje wystawa, która znajduje się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku – w bastionie „Solidarności”. Szczególną uwagę poświęcono ks. Jerzemu Popiełuszce, ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II.

– Mamy ks. Jerzego Popiełuszkę, jednego z głównych bohaterów tej wystawy, ale mamy także kapłanów zamordowanych w latach 80; ks. Sylwestra Zycha, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Stanisława Suchowolca.  Pamiętajmy, tj. raptem 32 lata temu, a czasami już dzisiaj zapomina się, że jeszcze za życia – takiego całkiem młodego pokolenia – kapłani ginęli za wiarę i ojczyznę – powiedział prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Wystawa „Księża Solidarności” ukazuje wkład Kościoła w rewolucje „Solidarności” i pokonanie komunizmu.

– Ukazujemy poszczególne zaangażowanie Kościoła, czyli np. Msze św. za ojczyznę. Pomoc materialną Kościoła oraz pielgrzymki na Jasną Górę – mówił autor wystawy dr Mateusz Ihnatowicz, z Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Bycie kapłanów blisko tych, którzy walczyli o wolną Polskę, podtrzymywało ducha walki wśród narodu – wskazał Andrzej Kołodziej, szef strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.

– Najmilsze wspomnienia mam z tamtych trudnych czasów walki z Gdyni doświadczenia z ks. Jastakiem, który bardzo mi pomógł w czasie strajku. Wręcz uważam, że gdyby nie ks. Jastak i jego pierwsza decyzja  o odprawieniu Mszy św. na terenie komunistycznego zakładu pracy, to pewnie by ten strajk się nie utrzymał, być może nie powstałaby „Solidarność”. Bezpośrednio w tym uczestniczyłem i widziałem jakie to maiło znaczenie dla protestujących ludzi – oznajmił Andrzej Kołodziej.

Kapłani mieli ogromny wkład w walce o odzyskanie niepodległości w naszym państwie.

– Rola duchowieństwa, księży, zakonników była bardzo wielka poprzez naukę społeczną Kościoła, ona bardzo mocno oddziaływała na „Solidarność”, jako związek zawodowy, ale też ruch niepodległościowy, ruch społeczny – wyjaśnił Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Wystawę „Księża Solidarności” będzie można oglądać w bazylice św. Brygidy w Gdańsku do 4 lipca.

 

TV Trwam News

drukuj