fot. PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro: Dzięki miliardom złotych odzyskanych od grup przestępczych rząd może przekazywać je obywatelom

Dzięki miliardom złotych odzyskanych od grup przestępczych rząd może przekazywać je obywatelom – podkreśla minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. CBA rozbiło kolejny gang wyłudzający podatek VAT.

W Sosnowcu Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwóch członków  zorganizowanej grupy przestępczej.

– Gang przestępczy zajmował się wyłudzaniem VAT-u na ogromne kwoty. Łączne, potwierdzone na dzień dzisiejszy, tzw. lewe faktury wystawione przez tę grupę przestępczą dochodzą kwoty blisko 1 mld zł – powiedział Zbigniew Ziobro.  

Fałszywe faktury miały pozorować obrót granulatem srebra i obrót kupna-sprzedaży telefonów komórkowych. Jak zaznaczył minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, grupa przestępcza działała w sposób bardzo profesjonalny.

– Korzystała z pomocy najlepszych prawników, m.in. jednym z zatrzymanych jest też główny adwokat, który pomagał organizować cały proceder toczący się i w Polsce, i za granicą – wskazał szef resortu sprawiedliwości.

Drugim zatrzymanym jest organizator procederu fałszowania faktur. Sprawa jest w toku. Minister podkreślił, że sprawcy poniosą karę zgodnie z nowymi, zaostrzonymi przepisami z 2017 roku.

– Wprowadziliśmy nowe rozwiązania, które zakładają od 10 mln fałszywych faktur odpowiedzialność karną od 5 do 25 lat pozbawienia wolności – powiedział Prokurator Generalny.  

Zbigniew Ziobro dodał, że to jest radykalna zmiana wobec przepisów, które obowiązywały do 2017 roku. Po jej wprowadzeniu gwałtownie wzrosły przychody z VAT-u.

TV Trwam News

drukuj