Dziś decyzja prezydenta ws. ustawy o IPN?

Najpewniej przed południem prezydent ogłosi decyzję ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – informuje RMF FM. Andrzej Duda ma wydać w tej sprawie oświadczenie.

W miniony piątek ustawę przegłosował Senat. Zgodnie z konstytucją głowa państwa ma 21 dni na jej podpisanie. Może też wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją bądź zawetować ustawę i ta trafi wówczas do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent ma siedem dni na jej podpisanie.

Ustawa o IPN przewiduje, że „każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Zapisy te wywołały kontrowersje w Izraelu, USA i na Ukrainie (penalizuje również zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach) i napięcie w relacjach z tymi państwami.

Podczas zeszłotygodniowych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz ambasador Anna Azari przed zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. W poniedziałek Azari spotkała się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, który zadeklarował „gotowość do dalszego dialogu z Izraelem”.

Rmf24.pl/RIRM

drukuj