fot. twitter.com

M. Magierowski o rzekomej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy: To zwykłe kłamstwo

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Dodał: „To jest zwykłe kłamstwo”. W środę media izraelskie m.in. „Times of Israel” podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

„Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu” – napisał Magierowski na Twitterze.

W środę media izraelskie, m.in. „Times of Israel” i „Jerusalem Post” podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał „Jerusalem Post” „w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście”.

W Świdnicy „co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu” – można przeczytać w „Jerusalem Post”.

„Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem – symbolem związanym z satanizmem” – twierdzą izraelskie media.

PAP/RIRM

drukuj