P. Mucha o ataku na M. Magierowskiego: Niedopuszczalne; represja karna musi być surowa

Atak na Marka Magierowskiego, ambasadora RP w Izraelu, nie powinien mieć miejsca; to niedopuszczalne, a represja karna musi tu być surowa – powiedział w środę Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Ambasador Marek Magierowski – jak podała izraelska prasa – został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Ewa Suwara, rzecznik prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poinformowała, że w związku z atakiem na ambasadora Magierowskiego do resortu została wezwana Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. Ewa Suwara zapewniła, że ambasador podczas incydentu nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta podkreślił w środę w TVP Info, że ,,niedopuszczalna jest jakakolwiek agresja słowna, a już na pewno niedopuszczalna jest jakakolwiek fizyczna ingerencja czy naruszenie nietykalności cielesnej dyplomaty”.

,,Wobec każdego jest tak, że niedopuszczalna jest jakakolwiek ingerencja fizyczna, ale w szczególności jeżeli mówimy o osobie, która jest oficjalnie umocowana jako przedstawiciel państwa polskiego na terenie innego państwa, to nie ulega żadnej wątpliwości, że to jest niedopuszczalna rzecz” – powiedział Paweł Mucha.

Zdaniem prezydenckiego ministra takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca, a represja karna musi być surowa.

PAP/RIRM

drukuj