fot. PAP/Jacek Turczyk

Europoseł W. Waszczykowski został wybrany na szefa delegacji PE ds. relacji z Ukrainą

Były minister spraw zagranicznych, europoseł Witold Waszczykowski został wybrany na szefa delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Ukrainą.

– To bardzo ważne, że polski polityk obejmuje kierownictwo delegacji Unia Europejska-Rosja. Ważne dla polskich interesów, gdy chodzi o politykę wschodnią Unii Europejskiej. Ważne, żeby ten polski głos wybrzmiał w polityce zagranicznej w Brukseli. Zdobyliśmy pewien przyczółek – cieszę się z tego – mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

– Bardzo dziękuję za te gratulacje, ale chce przypomnieć, że będę przewodniczącym delegacji całej Unii Europejskiej wobec Ukrainy, więc nasze bilateralne sprawy  nie mogą być tutaj rozgrywane jako pierwsze. One na pewno będą poruszane. Będę starał się je przypominać. Natomiast główne problemy, jakie będą w naszych relacjach miedzy delegacją Parlamentu Europejskiego a naszymi partnerami na Ukrainie, to będą kwestie dotyczące bezpieczeństwa tego państwa – to będzie możliwość pomocy temu państwu, żeby w sposób pokojowy rozwiązać konflikt z Rosją. Jak również, szeroko pojęta pomoc w transformacji, gospodarczej demokratyzacji tego państwa. To są kwestie, które będą na agendzie, czyli na porządku dnia naszych spotkań europejsko-ukraińskich – zaznaczył europoseł PiS Witold Waszczykowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj