Warszawa: obchody 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W Warszawie odbyły się obchody 77. rocznicy powstania Polskiego  Państwa Podziemnego. Uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym tą organizację.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wskazywał, że Polskie Państwo Podziemne tworzyli ludzie, którzy będąc wychowankami II RP, przynieśli do tej organizacji etos służby ojczyźnie i narodowi. [WIĘCEJ TUTAJ]

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwracał uwagę wyjątkowe znaczenie Polskiego Państwa Podziemnego w historii Polski.

Państwo jest wartością – podobnie jako wolność i niepodległość – i jednocześnie potrzebą, byśmy mogli żyć i byśmy mogli działać dalej myśląc i współtworząc naszą narodową przyszłość. A wśród nich Polskie Państwo Podziemne jawi się jako najpiękniejsza perła w koronie 1050-letnich dziejów polskiej państwowości. Bez niej nie mielibyśmy dzisiaj wolności – mówił Marek Kuchciński.

27 września 1939 r. powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

Była to wyjątkowa w skali światowej organizacja, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-45 kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj