fot. Ekologiczne Forum Młodzieży

Ulicami stolicy przejdzie dziś II Marsz Świętego Huberta

W Warszawie odbędzie się dziś II Marsz Świętego Huberta – patrona m.in. myśliwych, leśników, rolników czy wędkarzy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30 Eucharystią w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Św. Hubert zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Jako młody chłopiec sporo czasu spędzał w lasach. Łowiectwo było jego pasją.

– Kiedy spotkał Chrystusa na polowaniu, postanowił nawrócić się i wykonywać to polowanie etycznie, zgodnie z pewnym prawem, przede wszystkim prawem Bożym: „czyńcie sobie ziemię poddaną”. I dlatego (…) ci, którzy użytkują polską ziemię (…)postanowili obrać sobie go za patrona – tłumaczy duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ks. Tomasz Duszkiewicz.

Dziś czcząc św. Huberta i dziękując mu za opiekę leśnicy, myśliwi, rolnicy zgromadzą się na Placu Trzech Krzyży. O godz. 12.30 sprawowana będzie Msza św. Po niej zgromadzeni przejdą ulicami stolicy w Marszu św. Huberta.

– Chcą zamanifestować w sposób patriotyczny swoje hobby, swoją pasję, styl życia, swoje użytkowanie polskiej ziemi, co Polacy czcili od wieków – wskazuje ks. Tomasz Duszkiewicz.

Bo – jak mówi Marcelina Puchalska z Ekologicznego Forum Młodzieży – myśliwi, leśnicy, rolnicy, jeźdźcy i sokolicy stanowią jedność i dbają o polską ziemię.

– Główną inicjatywą Marszu św. Huberta jest to, aby pokazać, że są tacy ludzie jak myśliwi, leśnicy, rolnicy – którzy dbają o przyrodę, o gospodarkę łowiecką – dodaje Marcelina Puchalska.

Marsz przejdzie przed pałac Belwederski. Tam przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty. Tegoroczny marsz św. Hubert odbędzie się po raz drugi. Organizowany jest przez fundację Ekologiczne Forum Młodzieży.

TV Trwam News/RIRM

drukuj