fot. pl.wikiepdia.org

Warszawa: zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki

Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który został zdewastowany minionej nocy – poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O zdarzeniu jako pierwszy poinformował portal polsatnews.pl. Na pomniku Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który stoi przy Placu Żelaznej Bramy pojawił się napis namalowany sprayem „Black Lives Matter”.

Warszawski pomnik jest kopią pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w Waszyngtonie. Pomnik w USA został zdewastowany w poniedziałek podczas zamieszek, które wybuchły po zabójstwie przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda.

Do sprawy na Twitterze odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„Nie ma zgody na wandalizm. Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który został zdewastowany minionej nocy” – napisał prezydent.

Z kolei rzecznik śródmiejskiej policji nadkom. Robert Szumiata poinformował we wtorek PAP, że policja nie otrzymała jeszcze oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie.

„Na miejsce został wysłany technik kryminalistyki” – powiedział policjant.

„Szukamy również w pobliżu kamer, żeby zabezpieczyć ewentualne nagrania. Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał” – dodał.

PAP

drukuj