fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rozporządzenie Min. Zdrowia ws. bezpiecznych wyborów prezydenckich

Resort zdrowia przygotował rozporządzenie ws. bezpiecznych wyborów prezydenckich. Projekt zawiera wytyczne dla wyborców i członków komisji. Zgodnie z nim każdy lokal musi zapewnić środki dezynfekcyjne. Członkowie komisji zostaną wyposażenie w niezbędne narzędzia do pracy.

Środki ochrony dostarczą samorządy, a ich koszty pokryje budżet centralny.

Mówimy o rękawiczkach, które powinny być zmieniane co godzinę. Mówimy o standardzie masek FFP1, które powinny być stosowane w czasie zgodnym z zaleceniami producenta. Mówimy o m.in. szybach czy też pleksach ochronnych dla komisji wyborczej. Wskazujemy na płyny dezynfekcyjne, zarówno dla komisji wyborczej, jak i dla osób, które udają się na głosowanie. Mówimy o standardzie jedna osoba na 15 w lokalu wyborczym i 1.5 m odstępu między członkami komisji wyborczej. Dezynfekcja co godzinę. Oczywiście wietrzenie pomieszczeń, jeżeli jest możliwość wentylacji mechanicznej, to powinna mieć ona zastosowanie przez cały czas trwania głosowania – wskazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Znana jest już oficjalna data wyborów. Do urn przystąpimy 28 czerwca. Decyzję ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zgodnie z kalendarzem wyborczym komitety można zgłaszać do 5 czerwca. Z kolei 10 czerwca to ostateczny termin rejestracji kandydatów na urząd prezydenta Polski. Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w dwóch formach, tradycyjnie w lokalach i korespondencyjnie [czytaj więcej].

RIRM

drukuj