fot. PAP/Mateusz Marek

Marszałek Sejmu zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca – poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Kalendarz wyborczy został już zaakceptowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Druga – jeśli będzie konieczna – zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, w niedzielę 12 lipca.

Zarządzenie marszałek Sejmu wchodzi w życie wraz z dniem ogłoszenia. To oznacza, że dziś oficjalnie rusza kampania wyborcza.

Termin rejestracji komitetów upływa 5 czerwca. Z kolei do 10 czerwca nowi kandydaci muszą zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Kandydaci, którzy spełnili wymogi startu w wyborach planowanych na 10 maja, nie muszą zbierać ponownie podpisów.

Wybory to nasze prawo i obowiązek. Najwyższy czas, aby przeprowadzić głosowanie – powiedziała marszałek Sejmu.

To jest nasze prawo, to jest nasze święto. Bardzo bym chciała, żebyśmy mogli w końcu wybrać głowę państwa, ponieważ jest to sprawa kontynuacji polskiej państwowości. To jest sprawa polskiej racji stanu. Stoimy na straży porządku konstytucyjnego i w związku z tym zarządzam wybory prezydenta Rzeczypospolitej, a datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 roku – wskazała Elżbieta Witek.

Marszalek Sejmu przypomniała, że wybory powinny odbyć się 10 maja. Jak wskazała, państwo było do tego gotowe, jednak głosowania nie udało przeprowadzić się przez obstrukcję stosowaną przez opozycję.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl