Latos: porozumienie z lekarzami PZ było możliwe wcześniej

Widać jasno, że porozumienie dla dobra pacjentów było możliwe wcześniej – powiedział poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Dodał, że gdyby rozmowy były kontynuowane 31 grudnia, nie byłoby problemu zamkniętych przychodni.

Resort Zdrowia nie przeznaczy więcej środków niż planowano na pakiet onkologiczny i POZ. Poprzez przesunięcie funduszy wzrośnie jednak o kilka złotych stawka, którą lekarz otrzymuje za jednego pacjenta. Takie są wnioski z ugody ministra Bartosza Arłukowicza z Porozumieniem Zielonogórskim.

Poseł Tomasz Latos powiedział, że co do planowanego na piątek posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia nic się nie zmienia.

– Należało rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać – wówczas wszystko byłoby rozwiązane z korzyścią dla pacjenta. Minister zdrowia niestety nie patrzył na dobro pacjentów, tylko wyłącznie na swoje rozwiązanie PR-owskie i przepychanki z PZ. Zakładam, że komisja odbędzie się, bo będziemy chcieli dowiedzieć się szczegółów na temat tego porozumienia. Chcemy mieć pełną jasność co do tego, że pacjenci w Polsce będą mieli teraz zapewnioną opiekę i wyjaśnić przyczyny tego, że w pierwszych dniach stycznia tej opieki nie było – wyjaśnił polityk.  

 

W Ministerstwie Zdrowia zostanie powołany specjalny zespół. Zasiądą w nim także lekarze PZ. Będzie on monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego.

Dziś do pracy wróciło 5,5 tys. lekarzy. Od nowego roku dostępu do lekarza nie miało około 11 mln chorych.

 

RIRM

drukuj