https://twitter.com/ipngovpl

Ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni

Po raz piętnasty ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni. To hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Katyński Marsz Cieni to symboliczna ostatnia droga polskich jeńców. To cienie naszych braci, którzy ponad 80 lat temu zostali zamordowani przez strzał w tył głowy.

Pochód poprzedziła Msza św. sprawowana w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Marsz wyruszył o godz. 15.00 sprzed Muzeum Wojska Polskiego. Stamtąd około 300 rekonstruktorów w polskich mundurach z okresu II wojny światowej przeszło w milczeniu przez Trakt Królewski i Stare Miasto.

Podczas inicjatywy uczczono ofiary sowieckiej zbrodni – mówił ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na Placu Zamkowym odczytano listę zabitych oficerów. Z kolei na Placu Krasińskich wspomniano zamordowanych duchownych.

Katyński Marsz Cieni to wydarzenie, które upamiętnia ofiary zamordowane w ramach zbrodni katyńskiej. W 1940 roku rozpoczęła się planowa i regularna zagłada polskich oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, a także wielu Polaków, którzy należeli do inteligencji i stanowili zagrożenie dla sowietów. Wydano na nich wyrok, a w zasadzie zabijano ich bez wyroku na mocy decyzji. W tym marszu śmierci ginęli również duchowni, którzy towarzyszyli ofiarom do końca – wskazał ks. Tomasz Trzaska.

Wydarzenie zakończyło się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

15. Katyński Marsz Cieni został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl