fot. PAP/EPA

D. Trump chce, by w Wlk. Brytanii Boris Johnson i Nigel Farage połączyli siły. Szkocja domaga się kolejnego referendum niepodległościowego

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że chce, aby premier W. Brytanii Boris Johnson połączył siły z liderem Partii Brexitu Nigelem Farage’em. Dodał, że porozumienie o brexicie powinno pozwolić na zwiększenie wymiany handlowej USA z Wielką Brytanią. Natomiast szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zapowiada wniosek o nowe referendum niepodległościowe. Już teraz na propozycję Szkocji odpowiedział premier Boris Johnson, który nie widzi potrzeby kolejnego głosowania.

Donald Trump skrytykował wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umowę z Brukselą. Jego zdaniem ogranicza ona możliwość handlu ze Stanami Zjednoczonymi. I zachęca, by Boris Jonson i Nigel Farage połączyli siły.

– Możemy robić dużo więcej interesów niż Unia Europejska. Myślę więc, że Boris dobrze to zrobi. Obaj są moimi przyjaciółmi. Chciałbym, aby Nigel i Boris połączyli siły. Sądzę, że istnieje taka możliwość – mówił prezydent USA.

Innego zdania, co do umowy, jest premier Wielkiej Brytanii Boris Jonson. Radę, co do kooperacji z Faragem pozostawia na razie bez komentarza.

– Jeśli chodzi o szczegóły techniczne umowy, każdy, kto na nią patrzy, może zobaczyć, że Wielka Brytania ma pełną kontrolę jako jedna Wielka Brytania, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna – podkreślał premier Wielkiej Brytanii.

Z tą jedną Wielką Brytanią może być różnie. Rozwodu z Unią Europejską nie chce Szkocja. I domaga się referendum niepodległościowego.

– Zebraliśmy się tutaj w jednym prostym celu. A celem tym jest żądanie prawa do wyboru lepszej przyszłości dla naszego kraju. Zebraliśmy się tutaj, aby domagać się prawa do wyboru niezależnej przyszłości dla Szkocji – wskazywała podczas jednego z przemowień Nicola Sturgeon, premier Szkocji.

Aby legalnie przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości, Szkocja potrzebuje pozwolenia brytyjskiego rządu. Będzie o nie wnioskować zaraz po wyborach do Izby Gmin. Te zaplanowano na 12 grudnia. Boris Jonson już teraz zapowiada, że na referendum niepodległościowe w Szkocji nie wyrazi zgody.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl