fot. PAP/EPA

24 września wznowienie negocjacji izraelsko-palestyńskich

Negocjacje izraelsko-palestyńskie, mające na celu utrwalenie rozejmu w Strefie Gazy, zostaną wznowione w Kairze w najbliższą środę 24 września – poinformowali w sobotę cytowani przez AFP przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej i Egiptu.

„Egipt zaprosił delegacje palestyńską i izraelską na negocjacje do Kairu 24 września” – powiedział palestyński urzędnik. Potwierdził to przedstawiciel władz egipskich.

Władze Egiptu pełnią w rozmowach rolę mediatora, gdyż Izrael uznaje rządzący w Strefie Gazy radykalny ruch Hamas za ugrupowanie terrorystyczne.

26 sierpnia Izrael i Palestyńczycy zawarli porozumienie o zawieszeniu broni po 50 dniach walk w Strefie Gazy. Umowa przewiduje podjęcie negocjacji w ciągu miesiąca, w celu omówienia najpilniejszych spraw, takich jak otwarcie portu w Gazie, odbudowa tamtejszego lotniska, czy wymiana palestyńskich więźniów za ciała poległych izraelskich żołnierzy.

Negocjacje w Kairze mają doprowadzić w założeniu do stopniowego zniesienia izraelskiej blokady gospodarczej i wojskowej Strefy Gazy utrzymywanej od 2007 roku.

W trwających blisko dwa miesiące ostatnich walkach zginęło 2200 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków. 11 tys. ludzi odniosło obrażenia.

PAP

drukuj