Komisja Europejska przyjęła skargę Kasy Krajowej SKOK

Skarga dotyczy nieprzestrzegania podstawowych zasad oraz przepisów prawa Unii Europejskiej przez polskie władze.

Dotyczy ona dyskryminacji Kas oraz uniemożliwiania im współuczestnictwa na równych prawach z innymi podmiotami na jednolitym rynku UE. W dokumencie wskazano, że władze RP ignorują uwagi i nie dopuszcza do publicznej debaty w tej sprawie.

Prawnik Piotr Pałka, pełnomocnik Kasy Krajowej przed Komisją Europejską powiedział, że skarga dotyczy kontrowersji wokół ustawy o SKOK-ach.

– Kasa Krajowa zarzuca władzom Rzeczpospolitej Polskiej naruszenie zasady proporcjonalności poprzez nieproporcjonalne obciążenie SKOK-ów sankcjami i środkami administracyjnymi. Zarzuca uprzywilejowanie banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych,  także instytucji parabankowych, działających na terenie Polski, kosztem polskich SKOK-ów, działających w formie spółdzielni oraz nieprzyjęcie przepisów mających na celu  wspieranie rozwoju Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych. Wprowadzają przepisy prowadzące do likwidacji SKOK-ów, pozbawienia ich prawa do odwołania się od sankcji i środków administracyjnych czyli faktyczne pozbawienie ich prawa do sądu – mówił Piotr Pałka.

Kasa Krajowa ma nadzieję że skarga da wyraźny sygnał, że rozwój spółdzielczych kas w Polsce nie może być uzależniony od arbitralnych decyzji politycznych.

Funkcjonowanie Kas jako spółdzielni finansowych jest uznane w prawie traktatowym oraz orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl