Min. Waszczykowski: Polska wspiera starania Macedonii o wejście do UE i NATO

Polska wspiera Macedonię w jej wysiłkach na rzecz przystąpienia do UE i NATO – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski na dzisiejszym spotkaniu z szefem macedońskiej dyplomacji Nikołą Dimitrowem w Warszawie.

Dążenie do „jak najszybszej integracji” z UE i NATO zapowiedział desygnowany pod koniec maja na premiera Republiki Macedonii socjaldemokrata Zoran Zaew.

Dziś na spotkaniu z Dimitrowem, które odbyło się przy okazji drugiego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie i towarzyszącej mu ósmej edycji konferencji Global Forum (organizowanej przez Atlantic Council i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) wsparcie dla Macedonii „w jej wysiłkach na rzecz przystąpienia do UE i NATO” zadeklarował szef polskiego MSZ – poinformował resort dyplomacji.

Nikoła Dimitrow to były ambasador Macedonii w USA oraz negocjator w rozmowach z Grecją dotyczących nazwy kraju. W czerwcowym wywiadzie z „Financial Times” wkrótce po objęciu funkcji szefa MSZ poinformował on, że nowe macedońskie władze rozważą zmianę nazwy kraju, by mógł on przystąpić do NATO.

Celem jest skłonienie Grecji, która nie zgadza się na nazwę „Macedonia”, do wycofania sprzeciwu wobec członkostwa Skopje w Sojuszu. Minister zaznaczył jednocześnie, że nowa nazwa państwa zostanie przedłożona Macedończykom do zatwierdzenia w referendum.

Od czasu ogłoszenia w 1991 r. niepodległości przez byłą republikę jugosłowiańską Grecja wiedzie z nią zażarty spór o nazwę państwa, uznając, że używanie nazwy Macedonia kryje możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej nazwie. Konflikt grecko-macedoński rzutuje na negocjacje Skopje z NATO oraz UE.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl