fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rozpoczął się drugi etap konkursu na pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Czternaście najlepszych prac, które wytypował Komitet Społeczny Budowy Pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej zostanie teraz przedstawiona w formie modeli.

Rozpoczął się drugi etap konkursu, który zostanie rozstrzygnięty w październiku. Pomniki miałyby stanąć w centrum Warszawy już w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że członkowie komisji konkursowej wybrali dziewięć projektów pomnika ofiar katastrofy oraz pięć, które dotyczą monumentu byłego prezydenta.

– W drugim etapie konkursu czternaście prac, które zostały zakwalifikowane, będą musiały być przedłożone jury w postaci modeli, w postaci projektów rzeźbiarskich reprezentujących, jak te pomniki miałyby wyglądać docelowo z uwzględnieniem uwag jury, które zostały sformułowane po pierwszym etapie. Dodatkowo, w przypadku pomnika Lecha Kaczyńskiego jury będzie oczekiwać modelu głowy pomnika w skali 1:1 – chodzi o jak najmocniejsze uchwycenie podobieństwa do oryginału – powiedział Jacek Sasin.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Pieniądze na budowę monumentów pochodzą ze zbiórek publicznych.

RIRM

drukuj