Bulwar we Wrocławiu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich

Bulwar nad Odrą we Wrocławiu od poniedziałku nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Z inicjatywą nadania bulwarowi imienia zmarłej pary prezydenckiej wystąpili związkowcy z „Solidarności” i władze samorządowe.

W trakcie uroczystości prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przypominając życiorysy pary prezydenckiej, podkreślił ich „niewątpliwą i autentyczną troskę o losy Polski i obywateli”. Mówił też o wzorowym małżeństwie i miłości Marii i Lecha Kaczyńskich. „Dla niektórych Lech Kaczyński był postacią kontrowersyjną, ale dla mnie był niekłamanym autorytetem” – podkreślił Dutkiewicz.

Bulwar nazwany imieniem Kaczyńskich znajduje się pomiędzy mostami Grunwaldzkim i Pokoju. „Cieszę się, że Wrocław, jako drugie duże miasto w kraju po Sopocie, nazywa przestrzeń publiczną imieniem tak wybitnych ludzi. (…) Brakuje nam Lecha Kaczyńskiego, szczególnie teraz, gdy deptane są prawa pracownicze i wszystkie ideały +Solidarności+ z lat 80-tych” – powiedział przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.

Na uroczystości zabrakło córki Marii i Lecha Kaczyńskich, Marty. List od niej odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Dawid Jackiewicz. Marta Kaczyńska podziękowała wrocławianom za upamiętnienie swoich rodziców, którzy – jak podkreślała – całe swoje życie poświęcili służbie Polsce. Jackiewicz zaznaczył z kolei, że Lech Kaczyński cenił i wspierał Wrocław m.in. w staraniach o Expo. „Wielokrotnie gościł tutaj z wykładami i w oficjalnych delegacjach, jako głowa państwa.

Dlatego nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy warto prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę uhonorować nadaniem ich imienia temu bulwarowi” – dodał poseł. W uroczystości uczestniczyli posłowie i senatorowie, władze wojewódzkie i samorządowe, związkowcy oraz licealiści z XVII LO, którzy przed czterema laty gościli prezydenta na wykładzie w swej szkole. Maria i Lech Kaczyńscy zginęli w katastrofie samolotowej w Rosji pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie było 96 osób, w tym m.in. dowódcy polskiej armii, parlamentarzyści, członkowie stowarzyszeń kombatanckich, duchowni. Udawali się na odchody rocznicy mordu na polskich oficerach, dokonanego przez NKWD w czasie II wojny światowej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl