W hołdzie prezydentowi

18 czerwca w Radomiu odbędą się uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika poseł PiS Marek Suski powiedział, że – zgodnie z sugestiami internautów – pomnik przedstawia L. Kaczyńskiego z małżonką. Jak podkreślił, dla zmarłego prezydenta niezwykle ważna była rodzina, a Maria Kaczyńska była dla niego wielkim wsparciem.

– Całe życie przeżyli razem i razem zginęli. Dlatego uważamy, że pomnik powinien upamiętniać prezydenta wraz z pierwszą damą – pamięć wielkiej miłości, pamięć służby ojczyźnie i prezydenta i jego małżonki – mówił Suski.

Rzeźbę wykonał Andrzej Renes, autor wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Suski powiedział, że rzeźbiarz przeglądał wiele wspólnych fotografii pary prezydenckiej. Jak zaznaczył poseł – koncepcja powstała jednak głównie na podstawie jednego zdjęcia, choć nie jest to dokładne odzwierciedlenie tej fotografii. Według Suskiego, jedyny w kraju pomnik Lecha Kaczyńskiego ma być majestatyczny i dostojny.

Pomnik zostanie odsłonięty przy głównej ulicy Radomia, ul. Żeromskiego. U dołu, po bokach monumentu, mają znaleźć się dwie płyty z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

W deklaracji powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego napisano m.in., że pomnik poświęcony pamięci prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl