Sejm uchwalił nowelę programu Mieszkanie dla Młodych

Umożliwienie wykorzystania jeszcze w tym roku dodatkowych 60 mln zł z programu Mieszkanie dla Młodych, co pozwoli dofinansować kredyty na mieszkania dla ok. 4 tys. rodzin, taki ma być skutek noweli programu Mieszkanie dla Młodych uchwalonej dziś przez Sejm.

Za przyjęciem noweli ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, głosowało 430 posłów, przeciwnych było 6. Od głosu wstrzymał się jeden poseł.

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), którego dotyczy nowelizowana ustawa, wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program – „Rodzina na swoim”. MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Limity dofinansowania na kolejne lata wynoszą 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.

Wnioski o dofinansowanie kredytu w programie MdM przesyłane są za pośrednictwem banków do Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z ustawą, BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.

Nowela zniesie 95-proc. ograniczenie zobowiązujące BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków. Oznacza to, że wnioski na dofinansowanie w ramach MdM będą przyjmowane do pełnej wartości kwoty zabezpieczonej w budżecie.

Wiceminister MIB Kazimierz Smoliński powiedział, że jeżeli nowela zostanie przyjęta jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu, to – zgodnie z zapisani projektu – wejdzie w życie 1 sierpnia br. Dzięki temu pojawi się możliwość wykorzystania dodatkowych 60 mln zł, co w przeliczeniu na liczbę zawartych umów daje dofinansowanie na mieszkania dla ok. 4 tys. rodzin.

W styczniu 2016 r. Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM – będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Z informacji z resortu budownictwa wynika, że program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego – Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), który ma wejść do Sejmu jeszcze w tym roku. IKM będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

PAP/RIRM

drukuj