fot. archiwum prywatne Ireneusz Stachowiak

I. Stachowiak: W ramach programu „Czyste powietrze” przeznaczono już 18 mld zł na termomodernizację domów jednorodzinnych

Do tej pory w Europie nie było programu, który na taką skalę walczy z problemem tzw. niskiej emisji. „Czyste powietrze” pozwala nam zredukować emisję szkodliwych pyłów, gazów, ale także zadbać o kompleksową termomodernizację budynków. W skali Polski na program przeznaczyliśmy 18 mld zł. Mamy blisko 700 tys. podpisanych umów – zaznaczył Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od pięciu lat rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje program „Czyste powietrze”. W 2023 roku wprowadzono nowe zasady jego funkcjonowania. Zmianie uległy progi dochodowe i wysokość dofinansowania do wymiany pieca grzewczego i termomodernizacji. Maksymalna może wynieść nawet 136 tys. złotych. [czytaj więcej]

– Do tej pory w Europie nie było programu, który na taką skalę walczy z problemem tzw. niskiej emisji (…). „Czyste powietrze” pozwala nam zredukować emisję szkodliwych pyłów, gazów, ale także zadbać o kompleksową termomodernizację budynków (…). W skali Polski przeznaczyliśmy na program 18 mld złotych. Mamy blisko 700 tys. podpisanych umów. Beneficjentami są właściciele domów jednorodzinnych, którzy mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania, kompleksową termomodernizację budynku, wymianę okien, docieplenie stropów, a także budowę instalacji fotowoltaicznych – wyjaśnił Ireneusz Stachowiak.

– W edycji, która pojawiła się 3 stycznia br., można dostać dużo wyższe dofinansowanie. Zwiększyły się progi dochodowe. Beneficjenci z najniższymi dochodami mogą dostać nawet 100 proc. wartości inwestycji – dodał.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zaznaczył, że „dobrze stermomodernizowany dom, który jest efektywny energetycznie, potrafi nam zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii pierwotnej, jaka była potrzebna do jego ogrzania”.

– Tym samym nasze rachunki mogą być dużo niższe po wykonaniu inwestycji. Rząd bardzo mocno pochylił się nad tym problemem. Dzięki temu nawet najubożsi mogą skorzystać z dofinansowania i zmodernizować swoje domy, by nie płacić wysokich rachunków – powiedział.

Ireneusz Stachowiak podczas audycji „Aktualności dnia” został także poproszony o informacje dotyczące tego, gdzie osoby zainteresowane programem „Czyste powietrze” mogą uzyskać pomoc umożliwiającą im otrzymanie dofinansowania.

– Ponad 85 proc. gmin w Polsce podpisało umowę z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam możemy uzyskać podstawowe informacje. Są pracownicy, którzy zostali przeszkoleni do tego, żeby pomóc nam wypełnić wniosek, uzyskać odpowiednie zaświadczenie o obniżonych dochodach (…). Mamy też do dyspozycji strony WFOŚiGW, gdzie są zakładki programu „Czyste powietrze”. Działają także infolinie. Każdy Fundusz ją posiada, więc informacje na temat programu można tam także uzyskać – wskazał gość Radia Maryja.

Rozmowę z Ireneuszem Stachowiakiem można znaleźć [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj