fot. pixabay.com

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej weszła w życie

Od czwartku w życie wchodzi ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej. Resort cyfryzacji poinformował, że system może ruszyć za około 2 lata. Narzędzie ma dać każdemu obywatelowi pełny i łatwy dostęp do informacji na temat jego oszczędności emerytalnych.

Nowy system zgromadzi w jednym miejscu dane o wszystkich produktach emerytalnych m.in. z ZUS, KRUS, PPK oraz OFE. W założeniu rządu rozwiązanie ma m.in. zwiększyć zainteresowanie oszczędzaniem. Do systemu mają trafić tylko dane chętnych osób.

Wiceminister Janusz Cieszyński wskazał, że będzie to duże ułatwienie dla Polaków.

Centralna Informacja Emerytalna to system, dzięki któremu Polacy będą mogli na swój własny wniosek zdobyć informację na temat tego, ile wyniesie ich emerytura. Nie mówię tutaj tylko o emeryturze z ZUS, ale także o prywatnych funduszach, które posiada wiele osób, by zwiększyć wysokość świadczeń emerytalnych. Chodzi o to, aby połączyć to wszystko w jednym miejscu, by każdy mógł w prosty i mądry sposób zobaczyć – oznajmił Janusz Cieszyński.

Sejm przyjął ustawę o Centralnej Informacji Emerytalnej w lipcu. Szacowany koszt utworzenia nowego systemu to 35 mln złotych. Dostęp do niego ma być możliwy za pośrednictwem strony internetowej https://www.mobywatel.gov.pl/ oraz w aplikacji mobilnej.

RIRM

drukuj