fot. PAP/Tomasz Gzell

Zniesienie limitu składek na ZUS od początku 2019 roku?

Ustawa o zniesieniu limitu składek na ZUS prawdopodobnie wejdzie w życie od stycznia 2019 r. Przyjęcie poprawki w tej sprawie zarekomendowała wczoraj senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Pierwotna wersja ustawy, uchwalona w listopadzie przez Sejm, zakładała wejście jej w życie od początku 2018 r.

Senator Bogusława Orzechowska, wiceprzewodnicząca senackiej komisji rodziny, podkreśla, że poprawka do ustawy jest głosem strony społecznej.

ZUS i pracodawcy występowali o to, by przełożyć albo w ogóle nie wprowadzać tej ustawy w tej chwili, ponieważ zakłady pracy muszą się przygotować także finansowo do możliwości płacenia większych składek i w swoich prognozach muszą to wszystko rozważyć i przystosować. Dlatego jest plan, by weszło to w życie od 2019 r. – wskazuje Bogusława Olszewska.

Rocznego vacatio legis, także z powodu konieczności dostosowania narzędzi informatycznych ZUS do nowego stanu prawnego, domagała się także Rada Nadzorcza ZUS. W stanowisku negatywnie zaopiniowała ona projekt.

Ustawa przewiduje zniesienie górnego limitu składek na ZUS w wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki nowelizacji prawa wszyscy ubezpieczeni płaciliby pełne składki, niezależnie od wysokości dochodów. Ma to pozytywnie wpłynąć na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy obejmą około 350 tys. osób.

RIRM

drukuj