Bardzo dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Mamy do czynienia z bardzo dobrą sytuacją Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – wynika z raportu przedstawionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu” – zwróciła uwagę prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym kwartale br. osiągnął rekordowy poziom – wyjaśnia prezes ZUS.

„Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Wskaźnik ten w pierwszym kwartale 2023 r. osiągnął rekordowy poziom 86,4 proc.– wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych od stycznia do marca otrzymał 8,7 mld zł dotacji z budżetu państwa. To o pół mld mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Z kolei koszty FUS-u w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosły ponad 84 mld zł i były o 10,5 mld zł większe niż w tym samym okresie 2022 roku.

„Największą ich pozycją były transfery na rzecz ludności w kwocie 81,8 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe i pozostałe świadczenia. Wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS-u wyniosły 73,6 mld zł i były o 14,5 proc. większe niż przed rokiem – to wynik rosnącej liczby świadczeń emerytalnych oraz ich waloryzacji” – podkreśliła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według danych z końca marca ubezpieczeniem emerytalno-rentowym jest objętych 16 268 tys. osób, tj. o 127 tys. więcej niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,5 proc.), następnie osoby prowadzące działalność gospodarczą i z nimi współpracujące oraz wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenie lub umowy agencyjnej. 6,6 proc. osób w ogólnej liczbie ubezpieczonych miało obywatelstwo inne niż polskie. Najliczniejszą grupę stanowią od wielu lat obywatele Ukrainy. Pod koniec marca liczba zarejestrowanych w ZUS-ie osób z Ukrainy wyniosła 742 tys., co oznacza wzrost o 11,3 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku. Od kilkunastu miesięcy znacznie wzrasta liczba Białorusinów. Według raportu z marca  jest ich zarejestrowanych 116 tysięcy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl