fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Zwiększy się liczba potencjalnych uprawnionych mogących skorzystać z Małego ZUS-u plus

W Małym ZUS-ie plus zmianie ulega kryterium przychodowe, które wynosi 67,5 tys. zł, natomiast od lutego będzie to 120 tys. przychodu z poprzedniego roku. Zdecydowanie rozszerzy nam się dzięki temu nie tylko przychód, ale i liczba potencjalnych uprawnionych – powiedziała w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dla Polonii zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie uruchomiono infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie udzielane są informacje o emeryturach i rentach. Profesor Gertruda Uścińska zaznaczyła, że „infolinia funkcjonuje w środy w godz. 18.00-21.00 czasu polskiego”.

– Konsultanci będą dostępni pod numerem telefonu: +48 22 560 16 00. Po uzyskaniu połączenia z infolinią na klawiaturze numerycznej należy wybrać „0”, a następnie „6”. Przypominam, że niezależnie od tej specjalnie dedykowanej linii, Centrum Obsługi Telefonicznej w dni robocze jest dostępne od 7.00 do 18.00 czasu polskiego – poinformowała prezes ZUS.

1 lutego 2020 r. w życie wchodzi tzw. Mały ZUS plus, wedle którego uprawnieni przedsiębiorcy będą płacić niższe, proporcjonalne do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne. W tym kontekście prof. Uścińska wskazała, że „przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki nie od przychodu, lecz od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z poprzedniego roku”.

– To nawet kilkaset złotych, jeśli chodzi o obciążenia składkowe. Ponadto, warto przypomnieć, że ulega zmianie kryterium przychodowe, które dotychczas wynosi 67,5 tys. zł, natomiast od lutego będzie to 120 tys. przychodu z poprzedniego roku. Zdecydowanie rozszerzy nam się nie tylko przychód, ale i liczba potencjalnych uprawnionych. Ona może przekroczyć 300 tysięcy. Z ulgi korzystamy przez 3 lata. Ulga składkowa przekłada się na poziom świadczeń – jeśli płacimy niższą składkę, to wysokość świadczeń jest niższa. (…) Wprowadzamy także kalkulator, w którym można sobie wyliczyć, czy spełnia się te warunki i jaka będzie wysokość odciążeń składkowych. Jest on w ostatnim etapie testowania – powiedziała.

Na pytanie o kondycję finansową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska odpowiedziała, że rok 2019 „ocenia jako bardzo pozytywny z punktu widzenia pobranych składek”.

– To też zasługa wprowadzonej rok wcześniej reformy tzw. e-składki – płatnicy odprowadzają składkę prostym przelewem na indywidualny rachunek składkowy. To wyeliminowało błędy oraz ograniczyło jakiekolwiek zaległości. Pozwoliło też na bieżącą analizę stanu napływających składek. W ubiegłym roku pobraliśmy łącznie 281 mld zł, czyli o 24 mld zł więcej niż rok wcześniej. Na pewno dzięki tej reformie zapobiegliśmy przedawnieniom, poprawiliśmy dyscyplinę płatniczą. W ubiegłym roku mieliśmy też rekordową liczbę przedsiębiorców i pracodawców, którzy płacą składkę, bo było ich 2,7 miliona – wskazała prezes ZUS.

Cała rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl