fot. twitter.com/zus_pl

ZUS: W Zachodniopomorskiem rekordowe 35 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia

W Zachodniopomorskiem do 35 tys. wzrosła na koniec marca 2021 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentownych. To rekordowy wynik – podał Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS woj. zachodniopomorskiego.

Na koniec marca 2021 r. w Zachodniopomorskiem liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych ZUS wyniosła 35 tys.

„Tak wysokiej liczby obcokrajowców nie notowano dotychczas w rejestrach ZUS w regionie. Ich liczba wzrosła o 5,5 tys. w porównaniu do czasu sprzed pandemii. Na koniec lutego 2020 r. było ich 29,5 tys.” – podał Karol Jagielski.

Zaznaczył, że do maja 2020 r. liczba cudzoziemców spadła do niemal 27,5 tys. Miało to związek z ogłoszeniem stanu epidemii COVID-19. Z końcem roku ten trend zaczął się odwracać i ostatecznie na koniec grudnia w rejestrach zachodniopomorskiego ZUS obcokrajowców było prawie 33 tysiące, a po trzech miesiącach o kolejne ponad 2 tysiące więcej, dając rekordowy wynik.

Karol Jagielski dodał, że podobna sytuacja jest w całym kraju.

„Liczba ubezpieczonych cudzoziemców to już ponad 780 tys. Dla porównania na koniec 2020 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tys.” – zaznaczył.

W Zachodniopomorskiem najliczniejszą grupą obcokrajowców zgłoszonych w ZUS są obywatele Ukrainy. Według informacji przekazanych przez Karola Jagielskiego, na koniec marca było ich ponad 27 tys.

„W kraju również najwięcej zatrudnionych jest Ukraińców, którzy liczą ponad 564 tys.” – podał.

PAP

drukuj