Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

Do ZUS-u wpłynęło tysiące wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło tysiące wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. W ponad połowie przypadków Zakład wydał już decyzję przyznającą świadczenie. Najczęściej w kwocie maksymalnej – 500 złotych.

Do wszystkich instytucji przyznających świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło 672 700 wniosków. Najwięcej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, o takie świadczenie najczęściej wnioskowały osoby powyżej 75 lat i wieku od 26 do 59 lat. 62 proc. świadczeń przyznanych przez ZUS to pełna wysokość – 500 złotych.

„Wprowadzenie tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych było ogromnym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś jednak mogę powiedzieć już, że udało nam się zrealizować to zadanie” – powiedziała prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska.

Jak zauważyła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z wprowadzeniem nowego świadczenia wzrosła liczba osób odwiedzających placówkę. Wielu obywateli w kwestii świadczenia kontaktowało się też z nią za pośrednictwem działającej infolinii. Wśród wszystkich wydanych decyzji 34 tys. to decyzje odmowne. Ich przyczyną w większości przypadków był brak niezdolności do samodzielnej egzystencji, czyli podstawowego kryterium przyznawania świadczenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl