fot. facebook.com/Marian Szołucha

Dr M. Szołucha: Prawdopodobnie ZUS w tym roku także ograniczy dotacje z budżetu państwa

Ekonomiści spodziewają się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym roku także ograniczy dotacje z budżetu państwa. Ma to związek m.in. z dobrą sytuacją na rynku pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku aż czterokrotnie zrezygnował z dofinasowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na konta zakładu wpłynęło blisko 260 mld zł. Licząc rok do roku to o prawie 20 mld więcej.

Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula spodziewa się, że w tym roku ZUS zdecyduje się na podobne działanie.

– To jest bardzo prawdopodobne. Sytuacja na rynku pracy rzeczywiście cały czas się utrzymuje, a to z niej wynika mniejsza potrzeba ZUS na dotacje z budżetu państwa. Oczywiście okresowo, bo ona powróci, natomiast faktycznie coraz więcej Polaków pracuje, mamy 5 proc. bezrobocie, oskładkowanie tzw. umów śmieciowych – to wszystko skutkuje tym, że ZUS dysponuje większymi środkami i nie musi sięgać po pieniądze z podatków, które odprowadzamy do budżetu państwa – zaznacza ekonomista.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że za wyższe wpływy, obok dobrej sytuacji na rynku pracy, odpowiada także wprowadzenie tzw. e-składki. To uprościło pobór środków. ZUS wychodzi także naprzeciw zadłużonym płatnikom umożliwiając im uregulowanie należności w ratach.

RIRM

drukuj