ZUS złamał zasady uczciwej konkurencji?

ZUS omijał prawo przy przetargu na kluczowy system informatyczny obsługujący, m.in. emerytury i renty Polaków. 

Warunki przetargu ustalono tak, aby wygrała go firma „Asseco”,  wynika z tajnego pisma Urzędu Zamówień Publicznych, do którego dotarła „Gazeta Wyborcza”. Kontrakt na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego był wart 700 mln zł.

Urząd Zamówień Publicznych badał kontrakt od ubiegłego roku. Z kontroli wynika, że złamano zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Co więcej, pracownicy „Asseco” razem z dwoma członkami komisji przetargowej z ZUS należeli do władz jednej z fundacji.

Rząd PO-PSL nie potrafił nadzorować procesu informatyzacji – to jest kolejny tego dowód. Sprawa jest bardzo poważna i musi być wyjaśniona – mówi poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef MSWiA.

– To jest „czarna seria”- kolejny przypadek nieprawidłowości związanych z dziedziną informatyzacji oraz usług informatycznych. Na ogół są to drogie zamówienia obejmujące kontrakty dotyczące ważnych spraw i dużych kwot. Tam, gdzie są duże pieniądze – tam występują także duże afery i wielkie przekręty. Poprzednie nieprawidłowości nie były rozliczane. Wszystko pozostawało w sferze domysłów i w konsekwencji nic z tego nie wychodziło- powiedział poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef MSWiA.

Przez kilkanaście lat – jak napisała „Gazeta Wyborcza” – z kieszeni podatników na system przeznaczono ponad 3 mld zł.

ZUS wysłał pismo do UZP, że nie zgadza się z zarzutami. W ostateczności prezes Urzędu może wystąpić do sądu nawet o unieważnienie przetargu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl