fot. PAP/Piotr Nowak

ZUS przedstawił informacje dot. waloryzacji rent i emerytur

W tym roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 4,24 procent. Dla budżetu zwiększenie tych świadczeń to koszt 10,6 mld zł. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, przedstawiła najważniejsze infromacje dot. waloryzacji rent i emerytur.

Początek marca to zawsze moment, kiedy ZUS podsumowuje plan waloryzacji.

Zakład przypomina, że wysokość wypłacanych emerytur ma ścisły związek z wysokością wpłacanych do systemu składek na ubezpieczenie oraz liczbą przepracowanych lat. W tym roku wskazaźnik waloryzacji wyniesie 4,24 procent.

Od dzisiaj minimalna emerytura, renta, renta socjalna oraz świadczenie Mama 4 Plus wzrasta o 50 zł i 88 groszy. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy została podniesiona o 38 zł i 16 groszy. Z kolei świadczenie przedemerytalne podniesiono o 51 zł i 35 groszy. Są to kwoty brutto.

– Wskaźnik jest bardzo przyzwoity. Uwzględnia on inflację, a więc wzrost kosztów utrzymania, a także udział gospodarstw domowych emerytów we wzroście gospodarczym – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Im wyższa emerytura, tym wyższa waloryzacja. Jeśli ktoś miał dotychczas 1200 zł emerytury, to w ciągu roku zyska 610 zł. Dla osób, których emerytura wynosi 1800 zł, zysk w ciągu roku to już 916 zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj