Kampania „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumowała kampanię informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Akcja miała na celu uświadomienie Polakom, że przejście na emeryturę jest prawem a nie obowiązkiem.

Rząd obniżył wiek emerytalny po tym jak koalicja PO – PSL podniosła go do 67 roku życia. Teraz zachęca do dłuższej aktywności na rynku pracy. Dodatkowy rok to o 8 proc. wyższa emerytura. Minister Elżbieta Rafalska powołując się na badania CBOS powiedziała, że ponad 70 proc. badanych popiera zmiany emerytalne wiedząc, że świadczenie będzie niższe. Polacy biorą pod uwagę przede wszystkim stan swojego zdrowia.

Więcej niż co czwarta osoba mówi, że nic nie przekonałoby by ich do dłuższej pracy. Na pytanie gdyby były jednak takie powody to proszę te powody wymienić, wymieniane jest zdrowie, tego zdrowia żadna nam ustawa nie zagwarantuje, i dobra praca. Czyli dobry stan zdrowia. To pokazuje proszę państwa, że Polacy żyją dzisiaj dłużej, ale też mimo, że żyjemy dłużej, ciągle pozostajemy w zdrowiu krócej – zauważyła pani minister.

Partnerem Kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” jest ZUS. Doradcy przekazują obywatelom informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, mówią o zasadach wyliczania jej wysokości. Do 1 lipca we wszystkich oddziałach zakładu będzie doradzało ponad pół tysiąca doradców. Od pierwszego października kobiety będą miały możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat a mężczyźni 65.

RIRM

drukuj