fot. PAP/EPA

Co najmniej 50 tys. osób protestuje w Lizbonie przeciwko polityce rządu

Co najmniej 50 tys. osób bierze udział w Lizbonie w sobotniej demonstracji przeciwko polityce rządu Antonia Costy. Głównym postulatem protestujących jest podwyżka pensji oraz emerytur.

W sobotę w związku z protestem na ulicach Lizbony trwa paraliż głównych ulic, a także chaos na dworcach kolejowych.

Uczestnicy protestu skandują antyrządowe hasła. Na przyniesionych przez nich transparentach widnieje m.in.: „Chcemy podwyżek!”, „Walka trwa!”, „Skończcie z niskimi płacami!”.

Głównym organizatorem protestu jest związek zawodowy CGTP powiązany z Portugalską Partią Komunistyczną, który domaga się od rządu Costy podniesienia zarobków pracowniczych i emerytur o co najmniej 10 procent.

Władze organizującego protest związku przypomniały, że w piątek tysiące nauczycieli, urzędników i pracowników sektora publicznego wzięły udział w ogólnokrajowym strajku, domagając się podwyżek pensji.

Obecna na manifestacji Isabel Camarinha, szefowa CGTP, zapowiedziała, że lekceważenie postulatów protestujących przez rząd Costy nie zahamuje fali niezadowolenia społecznego, ale „jeszcze bardziej zirytuje społeczeństwo”.

„To nie jest protest lewicy, czy prawicy. To protest niezadowolonych obywateli” – powiedział uczestniczący w demonstracji deputowany konserwatywnej partii Chega Bruno Nunes.

W związku z manifestacją, na którą przybyły tysiące osób z różnych regionów kraju, na głównych węzłach kolejowych w stolicy panuje chaos i liczne opóźnienia pociągów. Przed południem grupa demonstrantów próbowała uniemożliwić ruch pociągów na dworcu kolejowym Santa Apolonia. Protestujących usunęła policja.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl