fot. twitter.com/PLinNederland

Holandia: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów podziękował osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o walkach 1 Brygady Spadochronowej

Przebywający z dwudniową wizytą w Holandii szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk wręczył w sobotę w Driel medale „Pro Patria” osobom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz upamiętniania czynu bojowego żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 

Wizyta Jana Józefa Kasprzyka rozpoczęła się w sobotę od odwiedzin na cmentarzu wojennym w Arnhem-Oosterbeek, na którym spoczywa 1764 alianckich żołnierzy, w tym 73 polskich spadochroniarzy z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Podczas wizyty w Driel, miejscu zrzutu polskich spadochroniarzy we wrześniu 1944 roku, szef UdSKiOR złożył kwiaty pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim, a także zapalił znicz przed pomnikiem ojca polskich spadochroniarzy generała Stanisława Sosabowskiego.

Późnym popołudniem w kościele Maria Geboorte odbyła się uroczystość wręczenia medali „Pro Patria”, osobom oraz organizacjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

„Zebraliśmy się tu w gronie zacnych osób oraz instytucji, które dbają o pamięć o historii własnej oraz cudzej. Pamiętają o ludziach, którzy tu kiedyś zawitali. Jedni poszli dalej, inni pozostali tu na zawsze. Ich obecność czuje się nieustannie” – mówił w Driel Jan Józef Kasprzyk.

W uroczystości wzięła również udział Margareta Kassangana, ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Wyróżnienie otrzymał Willem van den Berg, a także Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Meeuwenberg w Driel, Klub Piłkarski RKSV Rzymskokatolickie Towarzystwo Sportowe Driel, orkiestra Fanfare Concordia Rzymskokatolickie Towarzystwo Muzyczne, rada parafialna przy kościele rzymskokatolickim p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Driel, Stowarzyszenie Pierwszej Pomocy EHBO Związek Hedrin, Stowarzyszenie Pierwszej Pomocy EHBO Związek Heteren, Szkoła Podstawowa Kameleon w Driel oraz Wspólnota Protestancka w Driel.

„Przyznane i wręczone dziś medale są z naszej strony wyrazem docenienia przyjaznych i empatycznych gestów. Jestem przekonany, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję spotkać się w tym gronie, by upamiętnić bohaterów, którzy walczyli »za wolność naszą i waszą«” – podkreślił szef UdSKiOR.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1637111826360958977

 

PAP

drukuj