fot. PAP/Tomasz Gzell

Szef UdSKiOR: Oddajemy dziś hołd tym, dla których niepodległość była najświętszym nakazem

Oddajemy dziś hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR, podczas uroczystości upamiętniających 227. rocznicę bitwy pod Kobyłką. „Oddajemy hołd tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie” – dodał.

Bitwa pod Kobyłką była ostatnią przed rzezią Pragi bitwą Insurekcji Kościuszkowskiej. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że „oddajemy dzisiaj hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem”.

„Tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie” – dodał.

Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że „spoczywa tutaj blisko pół tysiąca żołnierzy spod znaku Orła i Pogoni, walczących z barbarzyńcami idącymi ze wschodu, z armią rosyjską”.

„Nasza obecność jest dowodem na to, że pamiętamy, że nigdy nie zapomnimy. Dowodem na to, że krew, która wsiąkła w polską ziemię, stała się ziarnem, dzięki któremu odrodziła się wolna Polska i wolna Litwa” – podkreślił.

Szef UdSKiOR zastrzegł jednak, że „lekcje płynące z historii trzeba sobie każdego dnia powtarzać i odświeżać”.

„Często niestety jest tak, że historia lubi się powtarzać, że historia tragiczna powtarza się ze zdwojoną siłą” – mówił podczas uroczystości.

„Musimy o tym pamiętać, a nasza obecność świadczy o tym, że pamiętamy” – zapewnił Jan Józef Kasprzyk.

Bitwa pod Kobyłką to kilkugodzinna bohaterska walka stoczona 26 października 1794 r. pomiędzy oddziałami polskimi (dywizją gen. Jana Mayena należącą do wycofującego się w stronę Warszawy tzw. korpusu litewskiego gen. Stanisława Mokronowskiego) a wojskiem rosyjskim pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa. Działania zbrojne objęły swym zasięgiem okolice od kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce, poprzez dzisiejsze dzielnice Mareta i Maciołki aż po wydmy leśne w Zielonce.

W bitwie zginęło 450 żołnierzy litewskich, a 850 dostało się do niewoli. Pomimo klęski polsko-litewskich oddziałów powstańczych bitwa pod Kobyłką radykalnie zmieniła dalsze losy wojny, ponieważ opór żołnierzy litewskich umożliwił odwrót korpusu Mokronowskiego w kierunku karczmy Mutka (dzisiejsza Zielonka) oraz późniejszą obronę Pragi.

W 200. rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego miejscowi parafianie razem z proboszczem ks. prał. Kazimierzem Konowrockim ufundowali tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy i powstańców litewskich. W 222. rocznicę bitwy pod Kobyłką, z inicjatywy Ambasady Republiki Litewskiej w RP, obok polskiej tablicy, została odsłonięta druga w języku litewskim.

PAP

drukuj