fot. pixabay.com

19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w dniach 18 sierpnia – 1 września

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w Warszawie w dniach 18 sierpnia – 1 września – poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który jest organizatorem wydarzenia. Na festiwalu wystąpią m.in. Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son.

W programie znajdzie się jak zwykle twórczość Fryderyka Chopina na tle epoki i jej wielorakie oddziaływanie na kompozytorów europejskich XIX i XX w., którego ślad można odnaleźć w szeregu przykładów arcydzieł czołowych twórców.

„Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i »nie po raz pierwszy« opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje” – zapowiadają organizatorzy.

Podkreślają, że będzie to „wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter i wielu innych”.

Pełen program festiwalu zostanie przedstawiony 19 kwietnia. Sprzedaż biletów rozpocznie się 10 maja.

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina międzynarodowy festiwal muzyczny „Chopin i jego Europa” jest próbą przyjrzenia się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Stanowi także odwołanie do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość kręgu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, takich jak Ignacy Feliks Dobrzyński, Józef Nowakowski, Franciszek Lessel, Józef Krogulski. A także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem.

Wśród gwiazd, które dotychczas wystąpiły na festiwalu, znaleźli się m.in. Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner i Garrick Ohlsson. Wydarzenie jest także podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych Instytutu – wiele z albumów CD i DVD wydawanych przez Instytut jest rejestracją koncertów festiwalowych lub powstawało w jego ramach.

PAP

drukuj