fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów: Trwa XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Chociaż mieszkają w różnych krajach świata, nie zapominają o Polsce. W Rzeszowie trwa drugi dzień XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To największa taka inicjatywa integrująca Polonię z całego świata.

Na Podkarpaciu gości ponad 30 zespołów m.in. z Australii, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Dzisiaj występują one na rzeszowskim rynku oraz w kilkunastu miastach i gminach Podkarpacia.

Wydarzenie jest okazją do spotkań i dzielenia się talentami. Przygotowanie występów wymaga od uczestników nakładów pracy i poświecenia wolnego czasu. Traktujemy to jednak jako nasze hobby – mówił Juliusz, jeden z reprezentantów zespołu z Kanady.

Jesteśmy studentami. Spotykamy się dwa razy w tygodniu. Próby trwają po kilka godzin. Bierzemy udział w różnych festiwalach. Dajemy występy w Kanadzie, ale i poza nią. Jest to nasze hobby. Lubimy to robić. Przygotowania do takiego festiwalu jak w Rzeszowie trwają praktycznie cały rok – próby, choreografie, kostiumy – to zawsze zajmuje sporo czasu – zaznaczył Juliusz.

W niedzielę w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie będzie sprawowana Msza św. w intencji całej Polonii. Będzie jej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba.

Festiwal zakończy się w środę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj