Piotr Gliñski

fot. PAP/Marcin Obara

,,Arcydzieła z Watykanu” – wystawa na 40. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II

W przypadającą dziś 40. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste kuratorskie oprowadzanie po wystawie pt. ,,Arcydzieła z Watykanu”. Można na niej podziwiać cenne obrazy wypożyczone z Muzeum Watykańskiego.

https://twitter.com/MKDNiS/status/1392775113532186628

Ekspozycję oglądali: Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, oraz ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Na wystawie można podziwiać cenne obrazy wypożyczone z Muzeum Watykańskiego. W Polsce prezentowane są one po raz pierwszy.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że to piękna, nasycona ważnymi treściami wystawa. Minister kultury wskazał, iż widz, oglądając ją, jest pod wrażeniem silnych przesłań dotyczących wartości związanych z Janem Pawłem II.

Wicepremier zachęcał jednocześnie Polaków do oglądania ekspozycji.

– Szalenie interesująca wystawa, która z jednej strony obrazuje przesłania aksjologiczne polskiego Papieża, a z drugiej strony przedstawia wybitne dzieła sztuki z różnych kolekcji, w tym także z Muzeum Watykańskiego. Chciałem zaapelować i zaprosić wszystkich widzów, Polaków, turystów, szkoły – tutaj apel do nauczycieli, wychowawców, rodziców. To jest naprawdę wspaniałe doświadczenie. Z jednej strony można poznać wspaniałe dzieła sztuki, usłyszeć o ich kontekście historycznym i znaczeniu, a z drugiej w krótkim przelocie spojrzeć na życie największego Polaka – podkreślał Piotr Gliński.

Wystawa miała być prezentowana w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na pandemię prezentowana jest w 40. rocznicę zamachu na jego życie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl