fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Papież kiedy przybywał do naszej ojczyzny, zawsze zwracał uwagę na to, że jest wiele nieszczęścia spowodowanego nadużywaniem alkoholu

Papież, kiedy przybywał do naszej ojczyzny, zwracając uwagę na różne problemy, jakimi żyje nasz kraj w czasach komunizmu i po komunizmie, w czasach tej nowej wolności, zawsze zwracał uwagę na to, że jest wiele nieszczęścia spowodowanego nadużywaniem alkoholu – powiedział ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

Ksiądz profesor Jan Machniak przypomniał i zwrócił uwagę, że obecnie trwa 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

– W ostatnią niedzielę rozpoczął się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, tydzień który łączy się razem ze Środą Popielcową z początkiem Wielkiego Postu, z tym wielkim wysiłkiem, jaki podejmuje co roku Kościół, przygotowując się do Świąt Wielkanocnych. […] Kościół w Polsce chce, abyśmy ten czas przeżyli, zwracając uwagę na trzeźwość, trzeźwość indywidualną, trzeźwość narodową, trzeźwość w wymiarze rodziny, szkoły, zakładu pracy – powiedział ksiądz profesor Jan Machniak.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu jest „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” – wskazał felietonista.

– Patronuje nam Ojciec Święty Jan Paweł II, który jest szczególnym dla nas dzisiaj wzorem i nauczycielem, ten który w swoich pielgrzymkach do ojczyzny bardzo często powracał do tego problemu. Karol Wojtyła już jako kleryk seminarium duchownego w Krakowie zapisał się do kółka trzeźwościowego, przygotowywał prelekcje na temat problemu alkoholizmu i jak z alkoholizmem walczyć – mówił ksiądz profesor.

Polska bywała w swej historii wiele razy dotykana tym problemem – podkreślił duchowny.

– Polska szlachecka XVII i XVIII wieku. Faktem jest, że upadek naszej ojczyzny był spowodowany między innymi alkoholizmem, nadużywaniem alkoholu przez wiodącą grupę społeczną, przez szlachtę. Potem problem ten dotknął chłopów, prostych ludzi, którym zaborcy przydzielali alkohol po to, aby rozbić rodziny i rozpić Polaków. Problem ten pojawił się w czasie II wojny światowej, kiedy znowu okupant niemiecki rozdawał niemalże za darmo alkohol, patrząc, co będzie działo się z tym narodem, który był poddany tak okrutnej nazistowskiej niewoli – zaakcentował proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

W tych różnych momentach dziejowych Kościół zawsze wychodził naprzeciw tym problemom. Ojciec Święty Jan Paweł II już jako biskup w Krakowie zachęcał do trzeźwości – akcentował kapłan.

– Później już jako Papież kiedy przybywał do naszej ojczyzny, zwracał uwagę na różne problemy, jakimi żyje nasz kraj w czasach komunizmu i po komunizmie, w czasach tej nowej wolności, zawsze delikatnie zwracał uwagę na to, że jest wiele nieszczęścia spowodowanego nadużywaniem alkoholu. To nieszczęście dotyka wszystkich grup społecznych, dotyka robotników, rolników, ludzi pracujących w biurach, szkole – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Dzisiaj to zjawisko dotyka również dzieci i młodzieży – kontynuował gość Radia Maryja.

– Dzieje się tak, dlatego że zwykle dzieci były chronione przed alkoholem, a jednak łatwość dostępu, możliwość szybkiego znalezienia rozrywki w piciu alkoholu sprawia, że ten problem dotyka również małych dzieci, nawet bardzo młodych dzieci. „Pokój tobie, Polsko! Ojczyzno Moja!” to słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które i w tym względzie chcą dodać nam odwagi, aby nie bać się tego problemu, aby nie odwracać głowy od tych trudności, jakie się pojawiają, ale aby wziąć się za to, co nazywamy od wielu lat pracą organiczną, pracą u podstaw. Do takiej pracy zachęcał zawsze Ojciec Święty, kiedy był na Jasnej Górze, mówiąc o tym „Pamiętam. Czuwam”. Zwracał uwagę, jak bardzo potrzebne jest czuwanie w tej dziedzinie, dziedzinie abstynencji, trzeźwości – wskazał felietonista.

Abstynencja to rezygnacja z picia alkoholu na całe życie albo na jakiś wybrany okres czasu – przypomniał.

– Abstynencja dotyczy dzieci i młodzieży do 18 roku życia, ale abstynencja może dotyczyć zakonników, siostry zakonne, księży. Abstynencja może dotyczyć ludzi, którzy w swoim domu, w swojej rodzinie zostali dotknięci przez alkohol. Ojciec Święty Jan Paweł II zwracał uwagę na to, że abstynencja jest możliwa, że człowiek może zrezygnować z tego, co nie jest konieczne dla jego życia. Wstrzemięźliwość na czas Wielkiego Postu, na czas Adwentu, wstrzemięźliwość w sierpniu, w tym szczególnym miesiącu solidarności tak przeżywanym w naszej ojczyźnie. Abstynencja, trzeźwość to słowa klucze do tego, aby jeszcze bardziej otworzyć się na Boga, który jest naszym Zbawicielem, naszym Panem, na Jezusa Chrystusa, który niesie krzyż na swoich ramionach po to, aby nas wyzwolić z różnych niewoli, z różnych uzależnień – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Jan Paweł II z wielkim optymizmem przypominał o tym, że Kościół w dziedzinie trzeźwości i abstynencji miał i ciągle ma wielkie sukcesy – kontynuował gość Radia Maryja.

– To trzeźwość w XIX wieku tych, którzy idąc za księdzem Markiewiczem i za Michalitami, podpisywali przyrzeczenia trzeźwości. To wielka praca Jezuitów, księdza Antoniewicza, który zachęcał do trzeźwości chłopów galicyjskich, ale również i panów, właścicieli dworów. Trzeźwość to szczególna cecha człowieka, który patrząc na Boga i na siebie, odważnie podejmuje rezygnację z tego, co nie jest konieczne – podsumował felietonista.

Cały felieton księdza profesora Jana Machniaka z cyklu „Myśląc Ojczyzna” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl