fot. TT Archidiecezja Białostocka

Archidiecezja Białostocka wydała płytę w 30. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Białymstoku

Archidiecezja Białostocka wydała płytę DVD z materiałami filmowymi z wizyty Jana Pawła II w Białymstoku w 1991 roku, w czasie czwartej pielgrzymki do Polski. Dziś – 5 czerwca – mija 30 lat od tych wydarzeń; Papież m.in. ustanowił wówczas diecezję białostocką.

Jan Paweł II odprawił w 1991 r. Mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany, beatyfikując wówczas siostrę zakonną Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku Papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką  i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew św. Mikołaja, gdzie spotkał się z hierarchami i prawosławnymi mieszkańcami regionu, poświęcił i odsłonił białostocki pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W związku z 30. rocznicą tych wydarzeń Archidiecezja Białostocka dołączyła do czerwcowego numeru swego miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” płytę z materiałami filmowymi z 5 czerwca 1991 roku.

„Osiem materiałów filmowych przypomni wydarzenie sprzed 30 lat, słowa, które wypowiedział Papież oraz celebracje i spotkania, które wówczas miały miejsce” – poinformowała w piątek archidiecezja.

Wydawnictwo, które zawiera materiały m.in. z archiwum archidiecezji, ma przypominać tę wizytę tym mieszkańcom regionu, którzy uczestniczyli w różnych punktach papieskiego programu przed 30 laty, ale też trafić do młodych ludzi, którzy tej wizyty nie pamiętają. Materiały zostały zdygitalizowane, odszumione i na nowo zmontowane.

Płyta zawiera zapis powitania Jana Pawła II w mieście, homilię i słowo do wiernych ze Mszy św. na Krywlanach, moment beatyfikacji Bolesławy Lament, otwarcie I synodu diecezji, spotkanie ekumeniczne w cerkwi św. Mikołaja oraz modlitwę Jana Pawła II przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Jest tam też materiał podsumowujący wizytę z obecnej perspektywy; wykorzystano w nim zdjęcia udostępnione przez fotografów, w tym ze zbiorów Arturo Mari – osobistego fotografa Jana Pawła II.

Od środy w Białymstoku  oglądać można wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, z archiwalnymi zdjęciami i cytatami papieskich wystąpień w tym mieście, ale też w Łomży i Olsztynie, czyli dwóch kolejnych miastach tej części kraju, które w 1991 roku znalazły się na trasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Wystawa czynna jest do końca czerwca; podobne otwarto w Łomży i Olsztynie.

PAP

drukuj