fot. Fundacji Patriotyczna im. Witolda Pileckiego

[NASZ TEMAT] B. Ilcewicz: Rotmistrza Witolda Pileckiego należy odkryć, ponieważ może być on wzorem nie tylko dla młodzieży, ale do naśladowania dla osób dorosłych

Rotmistrz Witold Pilecki to postać, która powinna być bardzo dogłębnie analizowana w szkole. Cieszę się, że jest coraz więcej szkół im. Witolda Pileckiego. Powstaje coraz więcej kierunków, gdzie popularyzuje się tę postać, ale nadal uważam, że jeszcze jest nieodkryta. Myślę, że rtm. Witolda Pileckiego należy odkryć, ponieważ może być on wzorem nie tylko dla młodzieży, ale do naśladowania dla osób dorosłych – mówił Bartłomiej Ilcewicz, prezes Fundacji Patriotyczna im. Witolda Pileckiego, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

120 lat temu, 13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony. [czytaj więcej] 

Zdaniem Bartłomieja Ilcewicza rtm. Witold Pilecki to najważniejsza postać XX wieku i zasługuje na wielki szacunek.

– Rotmistrz Witold Pilecki jest jedną z najodważniejszych postaci XX wieku, a przynajmniej okresu II wojny światowej. Przede wszystkim chodzi o moment, kiedy Witold Pilecki w 1940 roku dobrowolnie udał się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Dał się złapać w czasie „łapanki” w Warszawie. W obozie jego wyczynem nie tylko było to, że przeżył pobyt, ale również zaczął tworzyć i włączył się w konspirację. Tworzył także raporty, które były później przekazane dowództwu Polskiego Państwa Podziemnego, ale także w 1943 roku uciekł z tego obozu. Rotmistrz Witold Pilecki jest postacią uniwersalną, ponadczasową i łączy w sobie wiele wątków. To jest nie tylko żołnierz walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. To nie tylko żołnierz września 1939 roku, czy żołnierz konspiracji, czyli Tajnej Armii Polskiej, a później Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, czy powstaniec warszawski. To głęboki patriota i osoba wierząca, dla której wiara była bardzo ważna i bardzo często to podkreślał. Witold Pilecki bardzo często mówił o wierze – powiedział prezes Fundacji Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

https://twitter.com/FPatriotyczna/status/1392706419347103747

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że rtm. Witold Pilecki to również artysta, poeta oraz malarz.

– Jego obrazy znajdowały się (bądź dalej się znajdują) w kościele parafialnym w Krupie. To jest również społecznik, osoba zaangażowana w krzewienie postaw patriotycznych, jeśli chodzi o gospodarowanie. (…) Szkolił i przekazywał nową wiedzę na temat gospodarowania na roli rolnikom, chłopom. Organizował specjalne spotkania. Rotmistrz Witold Pilecki jest postacią tragiczną w tym sensie, że został zamordowany w 1948 roku przez komunistów, choć przez całe swoje życie służył Polsce i o tę Polskę walczył. Jest to postać nietuzinkowa i wielka – zaznaczył Bartłomiej Ilcewicz.

Na temat postaci rtm. Witolda Pileckiego powstało wiele książek i filmów dokumentalnych, fabularnych i spektakli telewizyjnych.

– Myślę, że to jest postać, która powinna być bardzo dogłębnie analizowana w szkole. Cieszę się, że jest coraz więcej szkół im. Witolda Pileckiego. Powstaje coraz więcej kierunków, gdzie popularyzuje się tę postać, ale nadal uważam, że jeszcze jest nieodkryta. Myślę, że rtm. Witolda Pileckiego należy odkryć, ponieważ może być on wzorem nie tylko dla młodzieży, ale dla postępowania innych dorosłych osób – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego zaprezentuje w Szczecinie duży portret rtm. Witolda Pileckiego (4,5m na 4,5m), namalowany przez wolontariuszy Fundacji. Portret zostanie przeniesiony ulicami Szczecina 13 maja 2021 r., o godz. 18.00 na Plac Szarych Szeregów (przy popiersiu Marszałka Witolda Pileckiego) w Szczecinie. Z tego miejsca ruszymy z portretem w kierunku Ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego.

– W ten sposób chcemy upamiętnić 120. rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego. Chcemy przenieść portret ulicami miasta (…). To jest skromna rzecz, skromne przypomnienie, jak na tak wielką postać, ale w ten sposób chcemy powiedzieć, że istniał taki człowiek, że Witold Pilecki to, co zrobił powinno pozostać w pamięci Polaków – podsumował Bartłomiej Ilcewicz.

Projekt namalowania Rotmistrza Witolda Pileckiego jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin w ramach programu „mikroDotacje”.

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl