Niebawem ostatnie prace przy budowie pomnika rtm. Pileckiego

Wydano już pozwolenie na budowę pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił w piątek przetarg na jego montaż w terenie.

Pomnik ma stanąć w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Nawiąże w ten sposób do miejsca, w pobliżu domu rotmistrza, gdzie Pilecki dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu.

Projekt pomnika został wybrany w konkursie, w którym zwyciężył projekt firmy „Morfes” S.C. autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich.

Monument będzie miał formę sześcianu z granitu i betonu, który „przełamuje” rzeźba rotmistrza w mundurze i rogatywce, którego postać „wyłania się” z powstałej szczeliny.

Jak informuje stołeczny Ratusz, sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje nad odlewem figury w brązie. Projekt rzeźby zaakceptować mieli już także przedstawiciele rodziny Witolda Pileckiego.

Ostatni etap prac ma polegać na przygotowaniu terenu oraz złożeniu elementów pomnika w jedną całość. Wydano już pozwolenie na budowę, a w piątek Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż, na który oferty można składać do 3 października br.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz.

Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl