Pigułka ,,dzień po” ponownie tylko na receptę

Pigułki ,,dzień po” znów mają być sprzedawane na receptę. Ministerstwo Zdrowia wypracowało projekt zmian w tej sprawie. Informację taką podał portal Radio ZET.

Chodzi o regulacje w sprawie dostępności produktów leczniczych z grupy hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania wewnętrznego. Na skutek zmian wczesnoporonny produkt ,,ellaOne” będzie dostępny tylko po okazaniu recepty od lekarza.

To dobry kierunek, jednak niewystarczający – ocenia prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik.

– Z pewnością decyzja ministra o tym, że te tabletki będą dostępne wyłącznie na receptę jest słuszna, aczkolwiek, moim zdaniem, niewystarczająca. Byłbym raczej za tym, żeby w ogóle wycofać ten środek z użytku. Trzeba powiedzieć także, że środek, który jest zastosowany w tabletkach „po stosunku” jest – w większej dawce – środkiem stosowanym do aborcji farmakologicznej. Ten środek należy do tej grupy śmiercionośnych preparatów. Ich mechanizm działania polega m.in. na zahamowaniu zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy – podkreśla prof. Bogdan Chazan.

Projekt jest obecnie na etapie analizy uwag, które zgłoszono podczas konsultacji publicznych. Od kwietnia ubiegłego roku tzw. pigułka ,,dzień po” może być kupiona bez recepty przez osoby, które ukończyły piętnasty rok życia. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl