Ulicami stolicy przejdzie Warszawski Marsz Pileckiego

W stolicy odbędzie się Warszawski Marsz Pileckiego. Dziś obchodzimy 71. rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami KoLiber Warszawa oraz Młodzi dla Polski.

Tegoroczne obchody rozpoczną się Marszem Pamięci o godz. 15.30. Uczestnicy wyruszą spod kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Marsz ok. godz. 17.30 dotrze do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL przy ul. Rakowieckiej 37 – miejsca szczególnego, w którym Witold Pilecki został zamordowany. Tam też odbędzie się oficjalna część uroczystości. Inicjatywę zakończy Msza św. o godz. 18.00.

Po Eucharystii na terenie byłego aresztu śledczego będą odbywały się uroczystości organizowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL.

– Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał, w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji, zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz, który 25 maja przejdzie ulicami Warszawy – wskazują organizatorzy wydarzenia.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego [czytaj więcej]

Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na trzykrotną karę śmierci został stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.Fundacja Służba Niepodległej/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl