Warszawa: Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci płk. Witolda Pileckiego

W Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci płk. Witolda Pileckiego. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Obchody rozpoczęły się około południa przed pomnikiem Niezłomnego Bohatera na warszawskim Żoliborzu, gdzie kwiaty złożył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Następnie prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy ścianie straceń na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej.

W rozmowie z dziennikarzami najwyższy przedstawiciel państwa polskiego podkreślał, że Witold Pilecki był uosobieniem walki o wolną Polskę.

– Dzisiaj mam ten zaszczyt, że mogę z panią Zofią Pilecką uczcić pamięć jej ojca – rtm. Witolda Pileckiego. Człowieka, o którym można by było – o tym wszyscy wiedzą – snuć bardzo długą opowieść. Krótko mówiąc: był uosobieniem walki o wolną Polskę, był uosobieniem najszlachetniejszej postawy, jaką można sobie wyobrazić w tamtym bardzo trudnym czasie, czyli walki o odzyskanie niepodległości, wojny polsko-bolszewickiej, później budowania II Rzeczypospolitej, a potem próby odzyskania wolnego polskiego państwa w czasie II wojny światowej – mówił Andrzej Duda.

Dziś na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odsłonięty został także nieznany dotąd portret Witolda Pileckiego.

Płk Witold Pilecki to legendarny żołnierz AK, weteran wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 r.  Na karę śmierci za rzekome szpiegostwo został skazany w marcu 1948 r. Zamordowano go 25 maja 1948 r. Wyrok  wykonano w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy.

Fundacja Lux Veritatis, w ramach zadania publicznego „Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zaangażowana jest również w przywracanie pamięci i upowszechnianie sylwetki Witolda Pileckiego. Po więcej informacji zapraszamy na konto Twitter projektu. Zachęcamy również do obserwowania konta – https://twitter.com/pilecki_pamiec .

RIRM

drukuj