M. Dworczyk: Jedna z sal w KPRM otrzyma imię rtm. Witolda Pileckiego

W najbliższą środę, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, reprezentacyjna sala w Kancelarii Premiera otrzyma imię rotmistrza Witolda Pileckiego – powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

„28 lutego br. – w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – najważniejsza i najbardziej reprezentacyjna z sal w Kancelarii Premiera otrzyma imię rtm. Witolda Pileckiego: kawalerzysty, polskiego patrioty, osoby, która była gotowa poświęcić swoje życie dla Polski, czemu dał wyraz wielokrotnie – w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu” – poinformował Michał Dworczyk.

Chodzi o Salę Obrazową, czyli miejsce, gdzie przyjmuje się delegacje zagraniczne, i gdzie organizowane są konferencje premierów i ministrów.

Michał Dworczyk poinformował, że w sali zostaną też umieszczone informacje o Pileckim i tablica z cytatem z jednego z listów rotmistrza:

„Kochajcie swoją ziemię ojczystą. Kochajcie swoją święta wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

„To był list do dzieci, więc tym bardziej cieszymy się, że jedno z nich – pani Zofia Pilecka-Optułowicz będzie uczestniczyła w odsłonięciu tablicy i nadaniu sali imienia rotmistrza” – podkreślił Michał Dworczyk i dodał, że sala będzie miała „wymiar edukacyjny”.

„Odbywają się w niej protokolarne powitania delegacji zagranicznych; każda delegacja wchodząc będzie mijać tę tablicę; będzie to okazja do popularyzacji sylwetki rotmistrza Pileckiego” – dodał.

Uroczystość nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego sali będzie miała uroczystą oprawę: weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk i kombatanci.

Informację o nadaniu sali w KPRM imienia rotmistrza Pileckiego jako pierwszy zamieścił portal wPolityce.pl.

Rotmistrz Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie, 25 maja 1948 r.

Pilecki w 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.

Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł – łączka).

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

PAP/RIRM

drukuj