fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Duda: Witold Pilecki powinien być znanym całemu światu wzorem bojownika o wolność

Witold Pilecki powinien stanowić znany całemu światu wzór bojownika o wolność – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników berlińskiego wernisażu wystawy o rotmistrzu. Wyraził nadzieję na coraz lepsze zrozumienie historii Polski w Europie Zachodniej.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego otworzył w poniedziałek w Berlinie swój pierwszy zagraniczny oddział. Jego inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

W liście odczytanym przez ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego Andrzej Duda napisał, że „rotmistrz Pilecki położył ogromne zasługi w walce z oboma XX-wiecznymi totalitaryzmami: niemieckim nazizmem i komunizmem sowieckim”.

Prezydent wskazał, że „jego raporty należą do najważniejszych świadectw dokumentujących Holokaust Żydów przez hitlerowską III Rzeszę”.

Jest symbolem niezłomności państwa i narodu polskiego w zmaganiach ze zbrodniczymi machinami terroru i eksterminacji, z brunatnym i czerwonym zniewoleniem. Jeden z najwybitniejszych żołnierzy ruchu oporu w okupowanej Europie – Pilecki powinien stanowić wzór bojownika o wolność znany całemu światu” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent ocenił, że jest „niezwykle symboliczne, że obecnie, w tym szczególnym czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczętej wspólną agresją hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej na Polskę, historia Witolda Pileckiego zostaje zaprezentowana właśnie tutaj, w pobliżu Bramy Brandenburskiej – miejscu podziału powojennego świata, a zarazem też zburzenia żelaznej kurtyny”.

Ufam, że dzięki tej ekspozycji i rozpoczynającemu działalność oddziałowi Instytutu Solidarności i Męstwa (w Berlinie) polskie dzieje najnowsze i nasze doświadczenie XX wieku będą coraz lepiej znane i rozumiane przez naszych partnerów w Niemczech i całej Europie Zachodniej” – podkreślił prezydent Duda.

PAP/RIRM

drukuj