Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

PiS za zniesieniem 30-krotności składki ZUS

Będziemy obstawać przy tym, żeby projekt ustawy w sprawie zniesienia 30-krotności składki ZUS został uchwalony – powiedział zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Radosław Fogiel zaznaczył, że PiS zdaje sobie sprawę z tego, że w Zjednoczonej Prawicy jest różnica zdań w sprawie projektu. Do Sejmu trafił wczoraj projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – tzw. 30-krotności ZUS.

– Nie zostało stwierdzone, że tego projektu nie będzie. Wielokrotnie był on przedmiotem rozmów, więc dla naszych koalicjantów nie powinno być to zaskoczeniem. To raczej dla nas jest w pewien sposób niezrozumiałe przywiązanie do regresywnego obecnie systemu podatkowego, bo tym jest ta 30-krotność w obecnej sytuacji. Będziemy obstawać przy tym, żeby ten projekt był uchwalony. Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy w kontakcie. Zdajemy sobie sprawę, że występuje tu różnica zdań, ale będziemy rozmawiać – wskazał Radosław Fogiel.

Projekt był wielokrotnie krytykowany przez Porozumienie Jarosława Gowina. Przedstawiciel formacji zapowiedział, że ugrupowanie nie poprze tego projektu.

Zarobki wyższe niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia osiąga ok. 370 tys. osób. Według autorów projektu, ma to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

RIRM

drukuj